Skłonność pracownika do podjęcia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy
Dlaczego pracownicy podejmują działalność konkurencyjną wobec pracodawcy? Na czym ona polega?
2017-09-06, 13:56

Badanie przeprowadzono za pomocą ankiety internetowej w maju 2017 r. W ankiecie wzięło udział 459 osób, z czego 80% respondentów przyznało, że kiedykolwiek pracowało na umowę o pracę, 59% na umowę zlecenie i 34% na umowę o dzieło.

Pocieszające dla pracodawców może być to, że aż 49% badanych nie jest skłonnych do podjęcia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, nawet gdyby było to dla nich opłacalne. Jednak 30% byłoby gotowych to zrobić.

Odwrócenie proporcji pojawia się, gdy badani są przekonani, że takie działanie nie zaszkodzi pracodawcy. 52% z nich przyznało, że byliby skłonni do podjęcia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, gdyby byli przekonani, że nie zaszkodzi to jego interesom. 32% by tego nadal nie zrobiło.

Wyniki te są o tyle ciekawe, że aż 76% respondentów uważa, że pracownik ma obowiązek dbać o dobro pracodawcy. W praktyce nie zawsze to wychodzi i pracownicy podejmują działania niekorzystne dla niego.

Na czym polegała działalność konkurencyjna podejmowana przez naszych respondentów? 8,7% osób przyznało, że podjęło działalność konkurencyjną wobec pracodawcy. Polegała ona najczęściej na:

  • wynoszeniu danych;
  • przejściu do konkurencji;
  • wykonywaniu „lewych zleceń”;
  • działaniu na własny rachunek;
  • sprzedaży identycznych towarów, ale poza firmą.

Badanie przygotował i przeprowadził ISProject Wydawca (www.isproject-wydawca.pl). Wyniki są dostępne na JakNapisac.com.

*Dane mogą nie sumować się do 100% ze względu na zaokrąglenie.

###

ISProject Wydawca to startup zajmujący się badaniami społecznymi, marketingowymi, ich praktycznym zastosowaniem oraz działalnością wydawniczą w Internecie.

Strona WWW: isproject-wydawca.pl

E-mail: kontakt@isproject-wydawca.pl

KONTAKT / AUTOR
Monika Koziar
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.