Tatuaż i co dalej? Wyniki badań
Liczba osób, które zrobiły sobie pierwszy tatuaż w naszym kraju znacznie rośnie w kolejnych latach. O ile kiedyś tatuaż był domeną mężczyzn, to obecnie staje się coraz bardziej popularny wśród kobiet. W 1991 r. pojawił się w Polsce tatuaż artystyczny i wyparł wszystkie inne typy tatuażu, w tym niezbyt dobrze kojarzony poza środowiskiem penitencjarnym tatuaż więzienny.
2017-11-16, 14:43

Tatuaż nie jest niczym nowym. Jest znany od czasów starożytnych, ale wtedy był używany do piętnowania niewolników lub przestępców. Bardzo możliwe, że był używany i przez przedstawicieli innych profesji, ale brak precyzyjnej nazwy utrudniał badania. Nazwa „tatuaż” pojawiła się w Europie dopiero w 1773 r. za sprawą Jamesa Cooka.

Badanie przeprowadzono za pomocą techniki CAWI (Computer Assisted Web Interviews) na przełomie października i listopada 2017 r. W ankiecie wzięło udział 1 126 respondentów, z czego 206 osób przyznało, że ma przynajmniej jeden tatuaż.

Osoby, które zadeklarowały posiadanie tatuaży, zapytano czy chcą zrobić sobie kolejną tego typu ozdobę w najbliższej przyszłości. Ponad 70% z nich chciałoby to zrobić, z czego 53% zdecydowanie tak. 17% stanowiły osoby niezdecydowane (odpowiedź "trudno powiedzieć").

Ponadto, 49% badanych nie chciałoby wprowadzać żadnych poprawek w tatuażach już posiadanych. Na uwagę zasługuje również fakt, że 16% osób rozważa usunięcie swoich tatuaży.

Tatuaż jest ozdobą bardzo trwałą, a jego usunięcie nie jest łatwe i bywa związane z komplikacjami. Dlatego warto dobrze przemyśleć, co ma zostać wytatuowane, aby było to w jakiś sposób ważne dla osoby posiadającej taki tatuaż. Na pytanie, czy dla badanych ważna jest symbolika ich tatuaży, 77% osób uznało, że tak (w tym 51% odpowiedzi na "zdecydowanie tak"). Jednak dla 18% osób nie ma to znaczenia.

Dla niektórych tatuaż może być tylko modą. Trzeba wtedy pamiętać, że każda moda w końcu przemija, a usunięcie tatuaży nie zawsze jest możliwe. Dobrze jest, jeśli każdy z nich jest wynikiem świadomej i przemyślanej decyzji.

Pełne wyniki badań zostaną wkrótce opublikowane. Badanie przeprowadzone dla MojaSocjologia.pl.

Autor: Monika Koziar

###

ISProject Wydawca to startup zajmujący się badaniami społecznymi, marketingowymi, ich praktycznym zastosowaniem oraz działalnością wydawniczą w Internecie.

Strona WWW: isproject-wydawca.pl

E-mail: kontakt@isproject-wydawca.pl

KONTAKT / AUTOR
Monika Koziar
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.